Nemůžete po tréninku usnout a chcete případně snížit svou hladinu kortizolu ? Meditujte !

Nemůžete po tréninku usnout a chcete případně snížit svou hladinu kortizolu ? Meditujte !


Možná jste zaregistrovali, že ve svém předsoutěžním logu zmiňuji cosi o meditacích. Ptáte se co to má společného s kulturistikou ? Myslím, že v průběhu přípravy na soutěž se zajisté každý dostal do bodu, kdy v určitém momentě začnou problémy s usínáním a nebo když už člověk spokojeně usne, tak se má tendence probouzet. Spánek je mělký a ráno vstáváme unavení. Očekáváme od svého těla, že v posilovně podá excelentní výkon, ale bohužel nám není dobře, tělo podpoříme kávou a dalšími nabuzováky a jdeme na trénink. Ten sice nějak přežijeme, ale nadmíra stimulantů způsobí, že večer opět nemůžeme usnout a tak se dostáváte do bludného kruhu. Už vidíte kam tím mířím ? Pro mě je spánek tím nejdůležitějším regeneračním elementem v přípravě. Pro naturálního kulturistu je to jeho dávka anabolik, které mu tělo poskytuje proto, aby v mimo soutěžním období rostl a v soutěžním měl sílu překonávat každodenní tvrdé tréninky, které by bez kvalitního spánku připomínaly raději zoufalé máváním činek.

Je prokázáno, že meditace má za následek snížení krevního tlaku a srdeční frekvence a může mít také vliv na hladinu hormonů v našem těle. Konkrétně se jedná o hladinu kortizolu. Ve studii "Schneider RH. Effects of the meditation program on adaptive mechanisms: changes in hormone levels and responses to stress after 4 months of practice" se vystavily dvě kontrolní skupiny lidí jak psychickému, tak i fyzickému stresu. Z toho jedna pravidelně meditovala, druhá pouze relaxovala. Po 4 měsících bylo u meditující skupiny naměřena vyšší hladina růstového hormonu, stejná hladina testosteronu a menší výkyvy kortizolu po psychické, či fyzické zátěži.

A moje vlastní zkušenost ? 

Ať už je tato studie relevantní nebo ne, mohu s určitostí potvrdit, že od doby, kdy pravidelně medituji, mám mnohem menší problémy s usínáním. Dokonce mohu říci, že mi usínání nedělá vůbec žádné problémy a ráno se budím odpočatý a plný sil. Sice je ze začátku velmi obtížně "nemyslet na nic", ale stejně jako netrénovaný sval nedokážete kontrolovaně zatínat a správně ovládat, tak i mozek potřebuje svůj trénink.
Jak tedy začít? Je to velmi jednoduché. Zaujměte pohodlnou polohu ať už v leže, či v sedě tak, aby Vás nic netlačilo. Turecký sed a podobné záležitosti jsou pro mě absolutně nevhodné jelikož mě za chvilku začnou brnět nohy atd... vykašlete se na nějaký pózy. Já se osobně nejraději posadím do sedacího pytle. Cílem je dosáhnout stavu čísté mysli a totální uvolnění všech svalů v těle. Po těchto dvou krocích přichází velmi mělké dýchání až máte pocit, že nedýcháte vůbec. Ačkoliv to vypadá velmi jednoduše, věřte mi, není :) Ze začátku se mi dařilo přerušit tok myšlenek jen na pár vteřin, postupně několik minut a po cca 2 týdnech pravidelného tréniku jsem již dokázal uvolnit svoji mysl téměř na 10-15 minut. Každý den provádím meditace cca 30 minut a postupně se stav meditace prodlužuje. Nyní se mi daří dosáhnout stavu meditace po cca 5 minutách. Je to opravdu blažený pocit uvolnění. Tělo jako kdyby vytuhne a máte pocit, že sebemenší pohyb je velmi obtížný. Čas začne také plynout velmi rychle, takže není problém dobu meditace prodloužit dle potřeby. Zpočátku jsem to bral tak trošku jako povinnost, abych lépe spal, ale teď už se na to docela i těším. Dávejte ovšem pozor abyste zcela neusnuli, což se mi už několikrát téměř povedlo. :) Proto je doporučována pozice v sedě.
Pokud tedy máte velmi psychicky, či fyzicky náročnou práci, která Vás nenechá v noci usnout, meditace vřele doporučuji. Bohužel to chce trošku práce a je to určitě těžší, než sáhnout po antidepresivech, prášcích na spaní či kořalce, ale výsledek stojí za to. Rozhodnutí je na Vás :)

Připojuji také můj top meditační song, který mě jako jeden z mála dokáže uvézt do stavu bez tíže :)




Ať vás síla provází ! Kuba

Žádné komentáře :

Okomentovat